Bahçe İlaçlama

Haşerelerin insan yaşam alanlarında yoğun olarak yaşadığı yerler apartman boşlukları, bodrum ve çatı araları, gider boruları, bahçe, ev içindeki izbe yerler, yarık ve çatlaklardır. Bu alanlardaki bir haşere oluşumu insanların özel alanlarını işgal ve tehdit eder, sağlığa ciddi zararlar verir. Bu nedenle, haşere oluşumu halinde vakit kaybetmeden; oluşum riski varsa önlem olarak ilaçlama yapılmalıdır. Bu bağlamda; bahçe içi apartmanlarda ve müstakil evlerde yalnızca ev ilaçlama ya da konut ilaçlama değil, bahçe ilaçlama da yapılması gerekmektedir.

Bahçe İlaçlama

Böcek, örümcek, sürüngen ve kemirgenlerin şehir hayatında yaşamaktan en çok keyif aldığı alanlar park ve bahçelerdir. Çünkü, bu bölgeler doğal yaşam alanlarına en yakın yerlerdir ve istediklerinde insanların evlerine girip beslenerek doğal alanlarına geri dönme imkanları vardır. Fakat bu durum insanlar için ciddi sorunlar teşkil etmektedir. Haşerelerin taşıdığı hastalıklar, mikrop ve bakteriler, ısırma ve sokma riskleri insanlar için birer tehdit unsurudur. Bu duruma karşı alınacak en iyi önlem ev ve bahçe ilaçlama faaliyetleridir.

Bahçe İlaçlama Nasıl Olmalı?

Bahçe ilaçlama işlemine başlamadan önce, bahçenizdeki fazlalıklardan kurtulmalısınız. Bahçede yığın halinde duran odun, kömür gibi bir istif varsa kaldırılmalı ya da düzenli olarak kaldırılıp kontrolü yapılmalı; kullanılmayan ve gereksiz eşyalar yok edilmeli; uzun çimler ve yabani otlar budanmalıdır. Bunun haricinde, evinizde duvar, kapı ve cam diplerinde yarık ve çatlak bulunuyorsa buraları onarmalı, haşerelerin evinize girmesini sağlayacak aralıkları kapatmalısınız. Bu aşamadan sonra düşünülmesi gereken her şeyi sizin yerinize bahçe ilaçlama firması düşünecek ve sizlere ev ve bahçenizi tertemiz bir halde sunacaktır.

Bahçe İlaçlama Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

İlaçlama işleminin ardından, bahçeniz uzun süre ilacın koruması altında olacaktır. Ancak ilaçlama servisinin talimatlarına uymaz, gereken tedbirleri almazsanız bahçeniz yeniden haşerelerin uğrak mekanı haline gelebilir. Bu da evinizde yeniden haşere tehdidiyle karşı karşıya kalmanız anlamına gelmektedir. Bu nedenle, ilaçlama işleminden sonra bazı hususlar dikkat etmeniz gerekir. Bunlar şu şekildedir;

  • İlaçlama işlemi için doğru zaman yağmur ve rüzgarın olmadığı dönemler, yani ilkbahar ve yaz aylarıdır. Bu dönemde ilaçlama firmasıyla anlaşarak işlemden %100 sonuç alabilirsiniz.
  • İşlemin ardından bahçede yoğun sulama ve sulu temizlikten kaçınmalısınız.
  • Ayrıca bitki sulama esnasında toprağı çok ıslatmak haşere oluşumuna davetiye çıkarır. Çünkü, tüm haşereler ıslak ve nemli bölgeleri sever ve bu topraklar onlar için vazgeçilmez bir yaşam alanı halini alır.
  • Son olarak, bitkilerinizi düzenli olarak kontrol etmeli, haşere yuvası, bitkilerde yaralanma gibi izler olup olmadığını tespit etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir