Eşek Arısı ile Mücadele

Bal arısı yetiştiriciliği yapanların yaz aylarında baş düşmanı olan eşek arıları, bal arılarının kovanına saldırır ve yağma yapar. Birkaç adet eşek arısı, bir kovan dolusu arıyı kısa süre içinde öldürebilir. Bu nedenle, arı yetiştiricileri yaz boyu birbirine eşek arısı nasıl yok edilir sorusunu sorar. Ayrıca, iğnesindeki zehir nedeniyle insan sağlığı için tehlikeli sonuçlar doğurabilecek özelliktedir. Ciddi alerjik reaksiyonlara sebep olmaktadır. Yalnızca açık alanlarda değil, evde de son derece tehlike teşkil eden eşek arısı ile mücadele nasıl olmalıdır? Gelin birlikte göz atalım.

esek-arisi-ile-mucadele
esek-arisi-ile-mucadele

Eşek Arısı ile Mücadele

esek-arisi-ile-mucadele
esek-arisi-ile-mucadele

Eşek arısı ya da vespa, zar kanatlılar takımından, zehir iğnesi olan bir böcek türüdür. Türkiye’de yaygın görülen türü “Sarıca” olduğu için daha çok bu isimle anılır. Genellikle ağaç kovuklarına ve çatılara yuva yaparlar. Bitkisel maddeleri tükürükle karıştırarak elde edilen bu eşek arısı yuvası; kağıda benzeyen peteklerle döşelidir. Yuvayı kraliçe arı tek başına yapar. Eşek arıları bal yapmaz ve polinasyonda yeri yoktur. Yalnızca yumurta bırakmak için küçük bir petek örer. Elbette eşek arısı faydaları da zararı kadar önemlidir ve göz ardı edilmemelidir. Etçil olan eşek arıları, tarım zararlısı haşereleri avlayarak yavrusunu bununla besler. Eşek arısı ile mücadelede ilk bilinmesi gereken, yapılacak en ufak yanlış hareketin çok ciddi olumsuz sonuçlarla geri dönecek olduğudur. Eşek arısı yuvası olduğunu düşündüğünüz alanlarda yüksek sesli makineler kullanmamaya dikkat etmelisiniz çünkü bu ses eşek arılarını kışkırtır ve toplu halde saldırıya geçirir.

Eşek Arıları Nasıl Yok Edilir?

  • Plastik bir şişe içerisine iki bardak kadar meyveli içecek koyun (asitli olması daha iyi sonuç verir). İçeceğin biraz üst kısmından şekildeki gibi bir delik açın. Yaban arılarının sık görüldüğü yerlere bu şişelerden asın. Kısa süre içinde arıların bu içeceğin cazibesine kapılıp şişenin içine akın ettiklerini göreceksiniz.
  • Bir karton üzerine fare yapıştırıcısı sürün ve kartonun ortasına balık, tavuk gibi hayvansı bir gıda ürünü koyun. Uygun bir alana bunu koyun ve sonuç için bekleyin.
  • Eşek arısı yakalama tuzaklarından biri de, yakınınızdaki en iyi ilaçlama firmasıyla anlaşarak ev ve ev
    esek-arisi-ile-mucadele
    esek-arisi-ile-mucadele

    çevresini ilaçlatmak olacaktır.

DİKKAT: Eşek arılarının yuvasına bilinçsizce müdahalede bulunmak son derece tehlikelidir. Ölüme varan sonuçlar doğurabilir. Son derece dikkatli olmalı ve uzmanlardan yardım almalısınız. Eşek arısı ile mücadelede karşınızdakinin son derece saldırgan ve tehlikeli bir canlı olduğunu unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir