Okul İlaçlama

Her ebeveyn çocuğu için en iyisini ister. Bu nedenle, gideceği okulun da güvenlik ve hijyen açısından kusursuz olmasını ister. Ancak, hijyen denildiğinde akla yalnız deterjan kokusu ve çöplerden arınmış koridorlar gelmektedir. Bu durum yüzeysel olarak geçerli olsa da ne yazık ki buz dağının görünmeyen yüzünde hijyenik olmaktan çok uzak ortamlar olabilmektedir. Zira, haşereler gündüz ortalıkta gözükmez ve pek çok kişi istila altında olduğunu bile fark etmez. Geceleri harekete geçen bu zararlılar çok hızlı hareket ederek çok geniş alanları bile kısa süre içinde dolaşabilirler. Örneğin, bir hamam böceği; saatte 2 kilometre yol gider ve tek seferde yaklaşık 300-400 adet yumurta bırakır. Kalabalık koloniler halinde yaşayan bu haşere türünün tek bir gecede tüm okulda dolaşmadığı yer kalmayacaktır. Pis alanlarda yaşayan haşereler, bir kısmını doğuştan getirdikleri, bir kısmını ise sonradan kazandıkları mikrop ve bakterileri dolaştıkları alanlara bırakırlar. Çocukların oyun oynadığı, ders işlediği hatta yemek yediği alanlarda dolaşan ve bakteriyel ortamlara sebep olan bu haşereler, direnci zayıf olan çocukların sağlığına aleni bir tehdittir. Bu durum, kış boyu geçmeyen gribal enfeksiyondan çok ciddi vakalara kadar sağlık problemine sebep olmaktadır. Bu nedenle, vaktinde ve doğru şekilde okul ilaçlama yaptırmak okul yönetimi için bir zorunluluktur.

Okul İlaçlama Konusunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Okullarda görülen haşerelere karşı mücadele başlatılacaksa, bu süre zarfında çocuklar okuldan uzaklaştırılmalıdır. Önlem amaçlı ilaçlama yapılacaksa da çocukların tatilde olduğu yaz ayları tercih edilmelidir. Zira, okul ilaçlama

okul-ilaclama
okul-ilaclama

firmalarının kullandığı ilaçlar Sağlık Bakanlığı tarafından insan sağlığına zararı olmadığı onaylanmış ilaçlar olsa da, çocuklar yetişkinlere göre daha hassas bünyelere sahip oldukları için ilaçtan etkilenebilirler. Okul ilaçlama sürecinde özellikle kazan dairesi, depo ve kantin gibi alanlar, rutubetli ve karanlık bölgelerde özen gösterilmelidir. Haşerelerin yuva yapıp çoğalabileceği bu alanların detaylı incelenmesi gerekmektedir. İşlemden sonra bir müddet sulu temizlik yapılamamaktadır. Bu sürenin sonunda da, özellikle küçük çocukların ve ana sınıfı çağındaki çocukların sınıflarında, oyun ve ders alanlarında detaylı temizlik yapılmalı, her yerin haşerelerin etkilerinden ve ilaçtan arındığından emin olunmalıdır. Okul ilaçlama konusunda daha detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir